photo facebook_zpse39062b3.png photo bloglovin_zps3408f98c.png photo email_zps4380b3c4.png photo google_zps9047e4ac.png photo pinterest_zps65847a58.png photo instagram_zpsf40cb705.png photo subscribe_zpsc0e0adf7.png photo twitterbird_zps52e1bc64.png
Blissful and Domestic is now on Youtube!

Wednesday, August 27, 2014

Save $$$ on Your Cell Phone Now with Sprint Family Share Pack

This is a Sponsored post written by me on behalf of Sprint for SocialSpark
All opinions are 100% mine.

 photo 8463901e-551e-4281-b4fc-95f65e38dae3_zps5dc2746c.png

Good morning lovelies! Are you ready for today's post? I know I am! Let's get started...

We all have them right? Those perfect rectangles that fit into our hand, keep us connected with our friends, and are pretty much our lifeline to the world. Yep, I am talking about our cell phones. We started with those big bricks, that we all associate with Zach Morris from Saved by the Bell. Oh boy would Zach Morris be surprised with how far those phones have come! We all have cell phones. We live in a world full of fast paced technology. In this world, we want to keep up and have phones that not only fit our life style, but our budget as well. Today I am going to tell you about the new best deal in data.

Sprint just announced that they are starting a new phone plan that will benefit all of us busy families out there. It is called the Family Share Pack – a new shared-data plan that offers double the high-speed data at a lower price than AT&T and Verizon Wireless. Using this plan, a family would get up to 10 lines, 20GB of Shared Data, and Unlimited Talk & Text for only $100 a month 

For a family of four, that’s a savings of $60 per month! That's much better than AT&T’s and Verizon’s current pricing through 2015. You would get double the data of Verizon and more than double the high-speed data of AT&T and T-Mobile.  

It doesn’t matter if your family is 3, 5, or 10 people, you will get at least 20 GB of shared data and your monthly charge will be $100 

You can find the full details here: http://newsroom.sprint.com/new…  

For customers who bring their number and activate on the Sprint Family Share Pack, Sprint will buy out their families’ contracts with a Visa Prepaid Card worth up to $350. 

Sprint’s new plan offers the best value for data-hungry consumers, making it simple, easy and affordable to get what they want out of their wireless plan.

Why did I want to share this with you today? Well because I believe in sharing different ways you all can save. For some, we get comfortable with our cell phones providers, not really taking account of whether we are actually getting a plan that fits our budget or not. I encourage you to shop around. Make sure that your current plan, fits your current budget. Make sure that you are getting the most bang for your buck. If you do this, you will be able to save your family money and get the most from your cell phone :) 

 photo 9cf1e0dd-d550-4d0a-b2b3-437a4742ccde_zps3d7d155a.png

How will you benefit from this plan? 

No matter what you do, always look and see if your current cell phone provider works for you and your budget. You never know what money you could be saving, if you never shop around :)

XO Danielle


Visit Sponsor's Site


 photo facebook_zpse39062b3.png photo bloglovin_zps3408f98c.png photo email_zps4380b3c4.png photo google_zps9047e4ac.png photo pinterest_zps65847a58.png photo instagram_zpsf40cb705.png photo subscribe_zpsc0e0adf7.png photo twitterbird_zps52e1bc64.png  photo subscribebuttonbutton_zps144a4bc1.png
Don't forget to subscribe to my YouTube Channel!

www.blissfulanddomestic.com

Snapshots...

Snapshots...

Snapshots...


Snapshots...

Snapshots...

Snapshots...

Snapshots...

I love snapshot posts. They are so fun because they are full of random pictures from my phone that I have taken over the weeks. They aren't perfect, but they give little glimpses into what we have been up to. Yesterday I was reading on Sarah's blog about unloading your phone pictures and my heart was touched. Isn't it crazy what life looks like when it is unedited? Much different than those picture perfect poses right? I want to be better at posting more "snapshot" posts because they are life, in its unperfected way. I am thankful for this life. I encourage you all to blog about your snapshots. I would love to see them!

Here's the rundown from above...

Corn on the cob yum!
 I tried out these Tofu sticks and they were pretty darn good!  
Finishing my Marquee Sign
Precious rain here in the desert
Library story time
 Little Miss crafting in the living room
and peaches because well some nights I forget to
make a veggie so canned peaches save the day

:)

Have a wonderful day lovelies!

XO Danielle



 photo facebook_zpse39062b3.png photo bloglovin_zps3408f98c.png photo email_zps4380b3c4.png photo google_zps9047e4ac.png photo pinterest_zps65847a58.png photo instagram_zpsf40cb705.png photo subscribe_zpsc0e0adf7.png photo twitterbird_zps52e1bc64.png  photo subscribebuttonbutton_zps144a4bc1.png
Don't forget to subscribe to my YouTube Channel!

www.blissfulanddomestic.com

Tuesday, August 26, 2014

Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

If you follow me on Instagram, then you saw that we had a bit of a field trip for one of our math lessons last week. We have been working really hard on multiplication and division lately. While I was teaching long division, Miss Priss asked how this could possibly help us in real life. Oh my she is wise for a little seven year old. I started thinking about her questions and how I asked myself similar questions when I was in school. I decided that some real world application needed to be had. This was  a simple activity, but it taught them so much. They had a good time too!

We got up in the morning, grabbed our shoes, and were out the door to Wal-Mart. I had them each bring a note book and pencil. When we got to the store, I gave them their challenge.

The challenge was:

You have $10 to spend together to feed a family of four breakfast. What will you buy without going over budget. You must include a juice, fruit, and main dish.

No calculators were allowed, so they had to add everything up in their notebooks. We talked about budgeting and serving size as we went throughout the store, looking at what they could purchase for breakfast.

They learned how to divide servings to see how many servings each family member could get of whatever juice they were thinking of buying.

We talked about getting the most bang for your buck. We compared prices and talked about how to effectively make your money stretch. It was really fun to see them getting involved and wanting to stretch their $10 to get the best breakfast possible.

 Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

We spent a lot of time down the drink isle comparing prices. They had to work together, so I encouraged them to talk and compare the prices as a team. Miss Priss definitely took the lead. She is my little go getter. Bubba likes to sit back and think for a while first. It was neat to see that team dynamic amongst my children.

Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

 Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

Everything was recorded and added into their books, to make sure they had enough money. Some items had to be put back and reassessed to stay within their budget.

 Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

 Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

When we were in the fruit section, we talked about how to multiply the price per how many pounds the fruit was. Libby started understanding why we had to learn multiplication and division. I think real world application is one of the best ways to teach our kids. They learn the process in a structured environment and then we take them out into the real world, so they can see how math works in daily life.

Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

Teaching kids to shop on a budget is also giving them life skills.....Ones they will need as an adult. This will definitely be an activity we do over and over again.

Homeschool Diaries: Teaching Children to Budget

The final breakfast menu ended up being 1 honey dew melon, 1 bottle of Sunny D, and a dozen donuts. A Total kid breakfast right?

How are you making math fun for your littles?

Find more Homeschool Dairies HERE

XO Danielle
 photo facebook_zpse39062b3.png photo bloglovin_zps3408f98c.png photo email_zps4380b3c4.png photo google_zps9047e4ac.png photo pinterest_zps65847a58.png photo instagram_zpsf40cb705.png photo subscribe_zpsc0e0adf7.png photo twitterbird_zps52e1bc64.png  photo subscribebuttonbutton_zps144a4bc1.png
Don't forget to subscribe to my YouTube Channel!

www.blissfulanddomestic.com

Monday, August 25, 2014

Back to School Thoughts, Feelings, and Savings with Del Monte

This shop is part of a social shopper marketing insight campaign with Pollinate Media Group® and Del Monte, but all my opinions are my own. #pmedia #DelMonteBTS  http://my-disclosur.es/OBsstV

Back to School Savings with Del Monte

Oh my goodness y'all! Can you believe we are starting a new school year? My mama heart is breaking right now I swear! Well I don't really swear...cause swearing is bad...but you know what I mean. Seriously where did the time fly? I could have sworn yesterday they were my little red heads, who still were watching Wonder Pets and learning their ABC's. They were just entering preschool and then I blinked. Now they are starting fourth grade! We need to outlaw blinking. Blinking should not be allowed. It makes the years fly by far too quickly. Are we agreed? Good. 

We are entering our fifth year of homeschool...I can't believe I just wrote that. I started when Keagan was just in preschool and we have continued on. Libby is entering fourth grade with her brother this year. She is a smartie, so we teach her at the same level as her brother (It also helps this mama with lessons planning). Over the past few weeks I have been organizing and gearing up for a new year. With the start of the new year means saying goodbye to summer. We had so much fun this summer. Swimming, playing, staying up way too late, and oh yeah did I saw swimming? We have had a blast and although I am a bit hesitant to start a new year (I always am a bit apprehensive..it is a big job teaching two little ones), I know that the Lord is guiding me in our studies and will help us thrive throughout this year.

Back to School Savings with Del Monte
Back to School Savings with Del Monte

As we planned for a new year, I wanted to get new pictures of the kids. I love candid shots, so I dressed my munchkins up in their finest (church attire) and snapped a few. I then took my pictures down to Wal-Mart to get them developed. Right now SELECT Wal-Mart Stores are offering a free Back-to-School Photo from August 1-September 13, while supplies last. I posted about it HERE too. Using your phone or SD memory card, you can develop a photo to frame in your house. I have mine in a magnet frame on my fridge. I love seeing those little freckled faces. I also love that my picture was FREE. That word always makes me smile :) Along with my free picture, I was able to get a $1 off coupon for Del Monte Fruit Cups (I love these things...oh and the kids do too). I used my coupon at my local Wal-Mart Super Store and stocked up on some yummy fruit cups for those littles of mine.

Back to School Savings with Del Monte

These cute little cups are perfect for snacks or to throw into a lunch box. Our favorite are the diced mangos! Oh my heck are they delicious!!

These are a perfect healthy addition to any school lunch. Although we homeschool, my kids still love to pack a lunch in their lunch boxes (we found these lunch boxes on clearance a few years ago and they come in handy when we do field trips and picnics at the park).

Back to School Savings with Del Monte

For packed lunches we love to have a yummy Del Monte Fruit cup, a bottle of water, and our favorite right now is a simple English muffin pizza. Spread some leftover pasta sauce on a toasted English muffin, add your favorite toppings, and microwave for one minute. So simple, your little can make it themselves. Pack in a Tupperware for them to eat later at school. Easy peasy and it saves you money while you use up those pesky leftovers in the fridge.

Back to School Savings with Del Monte

Back to School Savings with Del Monte

Keep lunch simple and yummy by adding Del Monte fruit cups. Combine your shopping with your coupon and save even more on your children's favorite fruit cup. They come in a variety of flavors too!

Back to School Savings with Del Monte

How are you feeling about back to school ladies? I want ot hear your back to school thoughts. :)



XO Danielle
 photo facebook_zpse39062b3.png photo bloglovin_zps3408f98c.png photo email_zps4380b3c4.png photo google_zps9047e4ac.png photo pinterest_zps65847a58.png photo instagram_zpsf40cb705.png photo subscribe_zpsc0e0adf7.png photo twitterbird_zps52e1bc64.png  photo subscribebuttonbutton_zps144a4bc1.png
Don't forget to subscribe to my YouTube Channel!

www.blissfulanddomestic.com
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...