Blissful and Domestic - Creating a Beautiful Life on Less: Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

Thursday, August 14, 2014

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

If you do not agree with my purchases, that is fine by me, but please be kind in the comments. I am simply sharing what works for my family. 

Morning lovelies! This past weekend I was able to get the rest of my monthly shopping done. I plan on sharing it over a few posts. I ended up going to a few stores, to score some of the sales that were happening in my area. Today I am talking about Albertsons. I will share what I bought, how we make it work for us, and how we save money grocery shopping each month.

Let's get to it :)

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

Before shopping, I spent the morning going through adds and writing down everything I wanted to buy. As I looked through the sales, I would ask the kids to go and check out our food storage, so I would know if it was something we needed to buy this month or not. Our food storage consist of our pantry, shelves in both of the kids rooms, and a shelving unit next to our washer.  Over time we have been able to build up a stockpile or food storage, as us Mormons like to call it :) We keep these shelves stocked, constantly rotating the food and replacing it when used. 

If your kids are old enough, get them involved. Be creative. There are ways for munchkins to be involved with shopping at all ages. Now that mine are getting a little bit older, I take them with me. On Facebook we started a convo on this very same topic. Check it out to see what other Moms are doing to shop on a budget, while having munhckins tagging along.




I mentioned in my last grocery shopping post, that this month I didn't need to stock up on a lot of meats and frozen foods. As I do these grocery shopping posts, you will see a pattern. Some months I stock up on canned goods, while others I stock up on snacks or meats. Shopping this way allows us to constantly rotate our food storage (so nothing goes bad) and shop the sales as well. I try to only buy when things are at rock bottom prices. This helps me keep my family fed and stay within my budget.

Oh and someone asked what our budget is right now. It is $450. We raised it a bit when grocery prices started going up. Remember that every single budget will be different, depending on where you live. Cost of living varies, so keep that in mind when you are planning out your grocery budget. Just make sure you have one. You need to have a budget when you go shopping, so you are being smart with your money. The more conscious you are of your spending, the better off you will be:)

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

This month I was on the look out for cereal sales. We were running low (meaning I only had about 6 boxes left). My kids and husband can go through at least 6 boxes in a month. Hubby eats cereal for a snack. He is obsessed, so I was on the hunt for a good deal. I try to keep about 30 boxes of cereal in our food stockpile. I know that seems like a lot, but if I find them on sale and stock up, then I won't have to buy cereal every month. I typically buy cereal every other month. This keeps our stock at about 30 boxes. We have had times where there was little money to shop with. Keeping our food storage stocked when we did have money, has helped us in those lean times when we had little (AKA preparing for a rainy day). It is our saving grace!

I don't like to pay over $2 for a box of cereal either. Because of that, I only buy it on sale or I buy the generic kind from Winco. Typically I like to keep us stocked up on Rice  Krispies, Corn Flakes, Cheerios, Honey Bunches of Oats, and Shredded Wheat. These are my favorite and in my opinion, a healthier option compared to all the other cereals out there. Hubby has another opinion. He prefers the sugary cereals. Our compromise is that I will only buy them if they are on sale for $1.99 or less. Ideally I like to get them for $1.49. That price really makes me smile...and I am not gonna lie. I like to have a little cereal snack too! Haha! Just keeping it real ladies!

I think it is important to compromise when you shop. You can have all the best intentions in the world, but if your family is wanting that special something every now and then, it doesn't hurt to indulge...for the right price that is. Then everyone gets a little bit of what they want and it is easier to keep everyone on board with healthy eating and healthy spending.

I buy the sugary cereals when they are on sale, so no crazy shopping is going on when Hubby's craving hits. When he starts craving his favorite cereal snack, he goes to our food storage and is able to pick it out. He use to have that craving and then run to the store, which would blow our budget. I started thinking ahead of his cravings and now everyone is happy. He gets to have his treat and I get to keep us within budget.

I do this for other snacks as well. We have to think ahead of those hubby's, so they don't blow our careful planning:)

I also stocked up on microwave popcorn, pickles, apple juice, margarine (don't judge me. haha!), Eggo Waffles (our special treat for those kids and me), Chimichangas for the hubbs, and crackers.

I will break it all down by price and add my money saving notes below:)

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

Grocery Items
4 boxes of Jolly Time Popcorn - 99 cents each
8 bottles of Langer's Apple Juice- $1.49 each
4 jars of Vlasic pickles- $1.49 each
12 boxes cereal- $1.99 each
6 chimichangas- $1.39 each
1 tub of Imperial Margarine Spread- $1.49
4 boxes Eggo Waffles- $1.49 each
2 packages of Club Cheddar Kebbler Cracker Packs- $1.99

*I used some coupons for the Eggo 
Waffles and for two boxes of cereal.

Total- $63.39

Savings-- $76.10

When the cashier started congratulating me on my savings, I started doing a happy dance in the checkout. I then proceeded to take a picture of the total. I had a total dork fest in the check out line!! Sorry for whoever was behind that crazy dancing blond! I was too excited!! 55% savings is something you have to give a Woot Woot to! :)


Now I will share a little bit on how we will stretch these items throughout the month.


Popcorn- Popcorn is such a great snack. Whether you use an air popper or a microwave, it is a great snack that fills tummies. It also makes a great snack for movie night:) These six boxes will last us about two months. I put one box into the pantry and the other ones go into my son's room. His room is where we store snacks (at the top of his closet). This puts the snacks out of reach from little hands. Out of sight, out of mind is how I am able to stretch our snacks.

Apple Juice- I only buy juice when I can get it for under $1.50. We store these in the bottom of the pantry and only take them out for special occasions (like nana and papa come for dinner). We typically have water or I make lemonade. I also love to have juice on hand for when the littles get sick. Buying it on sale and always having it on hand, means I don't have to go over budget when someone gets sick. This saves me stress and time having a few bottles always in our food storage. Thinking ahead and being prepared is a great way to save yourself time and money:)

Pickles- Oh man folks, these are a boy favorite in our house. The big boy and the little one. They can't get enough. Libby and I are not huge fans, so we let them have at it. I bought 4 jars and I had one in my pantry. These 5 jars will last us 2 1/2 months. The guys go through about two jars a month. Knowing how much your family eats of something is a great way to prepare and save. If you know how much they will eat, then you can stock up when prices are low. Start looking at how our family eats. It will be amazing to see what they favor and what they don't. This will help you better judge the amount of things in your food storage. Add a purchase date to things (with a sharpie) and then when it gets used up you can see how long it took you to finish it. I do this with things in my pantry

Cereal- Now I know I talked a lot about this one above. We love cereal in this house and I am all about compromise. I buy my favorites and Hubby's as well, when they're on sale. It helps everyone keep a smiley face:) Combine coupons for more savings!!

Chimichangas- Oh my gosh ladies! Hubby has been asking for these dang things for literally three months. I figured I should finally try to get them for him. He was a happy man. He ate his fill about an hour after I was home:) Everyone has that guilty pleasure item. Chimichangas are one of my hubby's. He is a great sport at eating everything I put in front of him. Whatever recipe I have concocted that day, he tries and is such a good example to our children. Even when I have epic fails (I have many). Chimichangas are my thank you to him for always sucking it up:)

Margarine- I know I know! We will agree to disagree on this one! Haha! I grew up on it. My parents love it and so I by default have grown accustomed to it. I don't buy butter for one simple reason, it is crazy expensive. The reason I look to see how far something will stretch for my family, is so that I can see if it is worth the money. For me, butter isn't. We go through it too fast. Whether you do butter or margarine, try to shop the sales, and plan ahead. In the fall is when butter is usually at its best price, since holiday baking is underway. If you are a butter user, how do you save? I'd love to hear your ideas and tips for purchasing it on a budget :)

Eggo Waffles- ok these things are my nemesis. I have a love hate relationship with them. I love the taste, but I could eat like 5! They have a nostalgia for me. My Mom and Dad always bought these, so they instantly taste like home. Nerdy I know! These are my guilty pleasure buy this month:) Yum! Yum!

Cheddar Club Crackers- These were half off at the grocery store today. I bought two packages. One went into the pantry and the other went into food storage. I won't take out the other package till next month. The out of sight, out of mind thing really helps me stretch our snacks.

Monthly Grocery Shopping: Albertsons - Save on pickles, Juice, cereal, and more!

No matter your income, there are ways to eat your favorites, whatever they are, and save money. Look for sales. Write down a list, go through with a calculator, and stick to that budget. This is crucial! If you have a husband that is a junk food junkie (like mind), come up with a compromise. This will help you both get what you want. They get a few of their treats and you get to have a budget that has not been blown. Win! Win!

Give yourself a little grace.  Don't expect to be perfect. Perfect is unrealstic. As you can tell I buy prepackage things, but I always love to give my family a homemade meal as often as I can.Grace is the key here folks. Stick to your budget and you will flourish. I believe in you! (yes I sound like a cat poster, but its true. I do. Haha!)


See more monthly shopping trips HERE

See how to cut your grocery budget on half HERE

See how to have fresh produce all month long HERE


How do you indulge your family's cravings and still stay on budget?

XO Danielle
 photo facebook_zpse39062b3.png photo bloglovin_zps3408f98c.png photo email_zps4380b3c4.png photo google_zps9047e4ac.png photo pinterest_zps65847a58.png photo instagram_zpsf40cb705.png photo subscribe_zpsc0e0adf7.png photo twitterbird_zps52e1bc64.png  photo subscribebuttonbutton_zps144a4bc1.png
Don't forget to subscribe to my YouTube Channel!

www.blissfulanddomestic.com

15 comments:

  1. Amen, sister! My hubby loves chips, but thank God he is also a fruit and nut junkie. He especially loves those trail mixes (the spicy ones), but they are always so expensive. Any tips? Recipes? I don't mind spending most of my money on fresh ingredients, but if I see a good sale on cereal or chips, I like to stock up, too. There's nothing like a ham and cheese sandwich with a bit of chips on the side.

    ReplyDelete
  2. I tend to shop like you. You can always tell someone who stockpiles/has a food storage by their cart. This morning I had 20 boxes of Kleenex ($0.99 each) and canned fruit ($0.79 a can). Great job!

    ReplyDelete
  3. You go girl. I really need to start doing this. I keep telling myself I will and then grocery day comes and I just get what I need.

    Thanks for reminding me of what I NEED to do!!

    ReplyDelete
  4. My butter tip (since you asked). ;) We feed our family of 6 on $400 a month, and we only buy "real" butter. We do stockpile + freeze when it goes on sale in the winter and baking goods are cheaper. However, my personal opinion for our family is, I would rather use a small amount of the good stuff (real butter, good parmesan cheese, good ice cream etc.) than a larger amount of the cheaper stuff. It saves us money because we get the real taste + cravings satisfied on a smaller amount of product, if that makes sense.

    ReplyDelete
  5. These are good ideas... we do many of the same types of things... we do use butter and when I can find it at a good price, I may buy about 50 pounds at a time.... or flour, pickles (the family LOVES pickles!), or frozen vegetables... sometimes I will buy 50-100 pounds of frozen vegetables when they go on the summer sales of only 69c or so.... that saves me at least 30c a BAG of what I would have to pay other times... on sale... so it could easily save 60c a bag.... and buying 50-100 bags is a HUGE savings. Thank you for posting. :)

    ReplyDelete
  6. We buy our butter at costco in the four packs for about 8 bucks or 2 dollars a pound.

    ReplyDelete
  7. I love saving money too! My goal is always to be at 50% which is very hard to do in San Diego. I love reading how people save and what their methods are, good job!!! Stopping by from Sincerely, Paula's Blog Party, nice to meet you!

    ReplyDelete
  8. We're like W. We buy butter and use it sparingly. Just a dab is very satisfying, as it's made from natural, rich ingredients. We buy it at Costco, and it lasts a while, mostly used to top bread or veggies and for occasional baking. I used to lather on the margarine much more, thinking it was lower in calories and needing the extra layer to get a satisfying flavor.

    ReplyDelete
  9. Do you like popcorn on the stovetop? I don't like microwave popcorn or air-popped myself, but the stovetop popped is cheaper and still tastes good (IMO). However, my kids really like microwave popcorn, so I sometimes buy it also. I am not criticizing the purchase, by the way! :) Your family looks pretty healthy and happy to me, and I buy it for my own kids. I just can't understand why my kids like it. :) I buy butter at Sam's, but we don't go through it that quickly. It is about $2/pound there.

    ReplyDelete
  10. I use butter and margarine. I want margarine in my oatmeal and on toast. But, since butter is better for me, I use it where I can.

    ReplyDelete
  11. My butter secret is just the stock up and use coupons. One of the grocery stores in our area had butter on a sale which made it $2/ pound and I had a $1/ off coupon. I bought like 5 and froze them. We seem to go through times where we don't use butter. Sometimes I stretch it by using olive oil in place of it. Or I will do half butter and half fruit puree. Usually works.

    ReplyDelete
  12. Awesome savings - we've been working harder on cutting back on the grocery bill! Well worth it! I do appreciate you sharing with Home and Garden Thursday,
    Kathy

    ReplyDelete
  13. Like you, I try to stock up on what's on sale and don't often pay full price for things.

    I was raised on margarine, too, but have come to feel it isn't food. I haven't had it in the house for at least twenty years. I almost always buy house brands on sale. It has shot up again, but I noticed that at Walmart, it is a lot cheaper if you buy a two pack for just over five dollars. That brings it pretty close to Sam's price, where I also buy it.

    When I make garlic toast to go with spaghetti, etc, I spread the slices of bread first with a thin layer of butter, then spray with a mist of olive oil. Less butter, and the olive oil is good for you. I got the idea from a restaurant dipping sauce for bread that seemed to be a combination of clarified butter and olive oil.

    My MIL taught me to always leave a stick of butter in a covered butter dish on the counter. It NEVER spoils, and being soft, you use much less when you want to spread it over something.

    ReplyDelete
  14. thank you for sharing your saving tips. I appreciate them.. I love reading how others save , and it gives me ideas.
    I too, only buy when items are on sale, and keeping my stock built up allows this..
    On the butter issue, I too buy margarine I was raised on it too.ha. I buy it , because it is so much cheaper. I do buy real butter, when I find it on sale. I freeze it and use for baking cookies ,etc.. But everyday eating...we use margarine, I buy Blue Bonnet when it goes on sale, and buy enough to last until the next sale..

    ReplyDelete

Blissful and Domestic is a place for inspiration and encouragement. Please remember that when commenting. I read all comments and am thankful for them :)

All comments are moderated. Your comment will appear soon. ;)

I reply to all comments in the comment section, so check back for answers to your questions. You can also email me at blissful_and_domestic@yahoo.com :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...