Blissful and Domestic - Creating a Beautiful Life on Less: Monthly Grocery Shopping: Case Lot Sale at Smith's

Tuesday, September 9, 2014

Monthly Grocery Shopping: Case Lot Sale at Smith's

Monthly Grocery Shopping: Case Lot Sale at Smith's

Monthly Grocery Shopping: Case Lot Sale at Smith's

Morning lovelies! This past week I was able to take advantage of the case lot sale at Smith's Grocery Store. Every few months they have a great sale, where they offer a bunch of canned goods at rock bottom prices. I seriously look forward to these sales (I know I am a big nerd!) They are a great way to stock up and save money :)

Before going to the store, I took stock of what was in our pantry and food storage. I looked at my staples list to see what we needed to replace in our food storage. For each item in our food storage or pantry, I have a price I like to buy it at. For example, I won't spend more than $1.50 for a box of crackers (wheat thins, saltines, etc). If I can get them for around $1.49 I am happy Mama. When I see them hit that rock bottom price, I stock up. I try to buy what will get us through to the next sale. If we run out of that item before the sale, we go without until I can get it at the lowest price possible again. If you are able to afford it, try to buy what will last you through a month or so. This helps in allowing you to only have to buy things when they are at their lowest price.

Ready for the low down on what I bought and a few savings tips as well?

Let's get to it!

What I Bought:

2 cases of peaches
2 cases of pears
2 cases of corn
1 case green beans
1 case sweet peas
1 case of cream of chicken soup
1 case of cream of mushroom soup
1 case ground turkey (12 lbs)
1/2 case apple juice (6 bottles)
48 cans of tuna
6 cans pork and beans
5 bags of Flaming Hot Cheetos
2 bags of tortilla chips
1 pie crust (2 pk)
2 bags of Fall M and M's

Total: $211.04

Savings: $158.38

 
Canned Fruit: I have been needing to stock up on our canned fruit. Some things I can myself like pineapple and apple pie filling, but not in the summer. It is just too hot here for me to stand in my kitchen for hours and can food. I would be a hot sweaty mess, and in the Summer, I want none of that.  For canned fruit I don't want to spend more than .90 cents a can. I always weigh the options of which is cheaper. Canning it myself or getting it on sale from the store. A lot of times it is cheaper to get it from the store and less time consuming for me. It really is a personal choice. For this case lot sale, I was able to get canned peaches and pears for 75 cents a can. I bought two cases of each, so that we would have enough fruit to last us till the next sale.

Canned Vegetables: I buy a lot of our canned goods from Costco, but getting canned corn, green beans, and sweet peas for 50 cents a can is such a steal. I decided to stock up. Since I know how much I would spend on canned vegetables at Costco, I am able to know whether I am getting a good deal or not. These vegetables will last us for a few months.

Cream Soups: I have tried making this in the past. I have great recipes for them, but I prefer the canned varieties. I love the convenience of being able to quickly throw together a casserole in no time flat. It helps this busy Mama not loose her marbles:) I was able to get these canned soups for 65 cents each. I bought a case of each to replenish our dwindling stock. 

Ground Turkey: I don't know if you have noticed, but around here I feel like meat is getting more and more expensive. Because of that I have had to get more creative on our dishes. I try to throw more tofu recipes into our monthly rotation. I also only buy meat when it is under $2/lb. I stock up then and make our meat stretch until the next sale. When I see ground turkey for 1.99/lb I stock up big time. I bought 1 case of ground turkey. This will last us for a few months. Deciding that I will only buy meat at a certain price has allowed us to save money and has forced me to get a bit more creative in the kitchen:)

Juice: I have mentioned before I like to keep apple juice in stock in my pantry. Having a few juices in your pantry is a great idea, especially since cold and flu season will be upon us shortly. Preparing ahead means I can have juices for if the littles get sick and not have to pay full price for it. A bit of work now, means less work and money saved later!

Tuna: I know I know! What was I thinking when I cleared the shelf at Smith's! Well I was thinking this is a great alternative to meat and my family loves tuna sandwiches! Oh and getting each can for only 50 cents each was hard to resist! Those 48 cans will last us a few months, so that is one less thing I will have to buy in the up coming months.

Pork and Beans:  We love these things. I love to make our baked beans homemade, so I use pork and beans to do it. Add a bit of ketchup, bacon, onion, brown sugar, and some seasonings, and you have a scrumptious side dish to any meal. I try to get these under 70 cents a can. These were 65 cents each and I am honestly thinking maybe I should have gotten more. Hmm....decisions decisions:)

Flaming Hot Cheetos: Alright don't judge me haha! I actually hate these things, but the boy and hubby love them. When I see them for $1.49 I will buy a few bags to put up in the boy's closet (that is where we keep our snacks stored). We take these out as special treats. You can still have your guilty pleasure items, just think ahead a bit and buy on sale. Then you won't be breaking the bank every time the craving hits.

Tortilla Chips: I snagged these two bags of tortilla chips for $1.88 each. I generally buy our chips at Costco, but these were on sale and Hubby had asked me to pick  some up to go with a yummy spinach dip my parents gave us. I am hoping to make it to Costco late in the week to purchase my usual big bag of chips. Those are my favorite.

Pie Crust: I have tried to master the pie crust, but I am still a newbie. In the mean time I am using the generic brand's crust, so I can make a yummy treat for Family night this week. These were priced at $2.79. I saved 50 cents on the pie crust, since it was on sale.

M and M's: Fall baking is upon us and Miss Priss is in the know. She has been asking me to get M and M's, ever since she cut a coupon out for them last month. I am obviously teaching her something good haha! We combined our coupon with a sale and were able to get 2 bags of M and M's for $2.50 each. These will be great for making yummy treats in the next few weeks and into October. Have I mentioned I love fall baking? I totally do. I am craving pumpkin and fall smells right now. Not to long and then I will be busting out the fall decor:) I can't wait! I am hosting Thanksgiving dinner this year with the family, so I am wanting to do ti big this year:)


Monthly Grocery Shopping: Case Lot Sale at Smith's

 Monthly Grocery Shopping: Case Lot Sale at Smith's

Monthly Grocery Shopping: Case Lot Sale at Smith's

So there you have it....Everything we have stocked up on so far this month. I am hoping to get the rest of our shopping done later this week. Thank you for all your support and I hope these grocery posts help in showing you different ways you can save your family money each month. Remember that no one is perfect. We are all learning and growing. Set a budget and no matter what, give yourself a little grace. Grace is the key here folks. Stick to your budget and you will flourish. I believe in you! (yes I sound like a cat poster, but its true. I do. Haha!)

See more monthly shopping trips HERE

See how to cut your grocery budget on half HERE

See how to have fresh produce all month long HERE


How do you indulge your family's cravings and still stay on budget?

XO Danielle

 photo facebook_zpse39062b3.png photo bloglovin_zps3408f98c.png photo email_zps4380b3c4.png photo google_zps9047e4ac.png photo pinterest_zps65847a58.png photo instagram_zpsf40cb705.png photo subscribe_zpsc0e0adf7.png photo twitterbird_zps52e1bc64.png  photo subscribebuttonbutton_zps144a4bc1.png
Don't forget to subscribe to my YouTube Channel!

www.blissfulanddomestic.com

17 comments:

  1. I think you did great! I don't know why I have never thought to buy canned goods by the case. I don't know if any of our stores do that kind of stock-up sale, but I am going to keep an eye out from now on. I really like these grocery shopping tips that you post- they are so helpful to me. I have changed a lot of the way I do things since I started reading your blog. Thank you, Danielle!
    PS- What good little helpers you have to give you a hand with the shopping trip! Cutie-pies! :)

    ReplyDelete
  2. The first picture on this post is priceless!!! Great shopping trip!

    ReplyDelete
  3. Danielle, I just love our blog! I too love the case lot sell at Smith's and I am usually able to take advantage of it but this week is a tough money week. I love all your helpful tips and love seeing your kids helping you out. I just recently had to move and I had to downsize everything including my food storage. I wish you could feature someone who has limited space to stock up and give tips on where we can still put food storage. Many ladies in my ward say under beds but my kids have beds that are solid units with drawers under them. Anyway I would love a segment (if you can) on how to fit a food storage in a small area. I still have 9 people living with me so we are cramped. Two weeks ago we went from a house that was 3400 sq ft to a house that is only 1592 sq ft. Any tips would be appreciated.

    ReplyDelete
  4. Like you I buy snacks, but try to buy a lot when they are at their cheapest. My husband craves Triscuits, and they are healthy, so whenever I can I stock up on those.

    In this area, the grocery ads for the three big holiday weekends of summer have the best prices on chips,soda, snack crackers,
    condiments, pickles, hot dogs, tea bags, etc, so I buy a lot of those things and they last a long time.

    Any time the stores have an incredible sale on the canned goods we keep, I buy a lot. Earlier this year, the local market had a good house brand of spaghetti sauce in the large can for 59 cents and one pound packages of pasta for the same price. I bought 25 of each and it hasn't been on sale that cheap since.

    ReplyDelete
  5. You mentioned buying candy. I have two ways of keeping candy cheap. One is buying my husband's favorite candy bar by the box at Sam's. That's a lot to spend at once for candy, but it is HALF the cost per bar of the grocery store price and a box lasts for several months. The other is when I get lucky and am at the store just after they mark the name brand bags of candy down after holidays. Often bags that sell for at least three fifty are a dollar. I may buy ten or fifteen bags, but when I do this with Christmas candy--such as miniature candy bars or kisses--we still have plenty to put out for Christmas the coming year.

    I think you can have most anything you want within reason if you're a really good shopper!

    ReplyDelete
  6. I only buy meat that is on Clearance or Managers special, luckily Smiths is good for having quite a bit.

    ReplyDelete
  7. Canned foods are so harmful...full of sodium and sugar. Plus the preservatives, additives, dyes and lead-tin cans. I don't even purchase the ones that say BPA FREE. Not for my family! That's just my opinion, no judgement.

    ReplyDelete
  8. Oh, I'm so jealous of your low low prices! I use a lot of canned foods, too. They are perfect for quick from-the-pantry meals that save us a lot of money so we don't eat out or do takeout.

    ReplyDelete
  9. Life is about balance. I've eaten canned foods all my life, and I'm 62 years old, haven't been hospitalized in fifty years and see the doctor just once a year. I've ALSO eaten a lot of fresh food all my life. Unhealthy was before canned food was invented, when people got scurvy in the winter waiting for fresh vegetables to be available again. Unhealthy is not having a store of canned food to see you through unexpected hard times and being forced to live without fruits and vegetables because you don't have any grocery money.

    There are times when frozen and canned foods have more nutritional value than something fresh trucked out of season thousands of miles from farm to table. Rinsing canned vegetables and heating them in fresh water instead of the canning water eliminates a lot of the sodium. Registered dieticians often give this advice. Leaving out part of the salt in a recipe if canned food is used helps to balance the amount.

    Lighten up. Everything in moderation. Life is to be enjoyed. If you do everything the food police say, you will still die. And it hasn't been that many posts ago that Danielle was showing us the beautiful fresh produce she got from Costco. I believe she understands balance. Fresh produce when she can afford what's available, canned in storage to be sure her family never does without.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Not saying it was unhealthy, I am saying I choose for me and my family to not to use canned goods! Salt, sugar and preservatives can't all be washed off with water. Fresh is best, local is better.

      Delete
    2. Paula...I have been saying that for years..you are the first I have ever heard say it back! Sometimes "healthy" is not as healthy as it is presumed to be! Nutritionist will even tell you that! Like you said... Fresh produce when you can afford what's available, canned in storage to be sure your family never does without. I simply can't afford fresh produce! $2.50 for 1/4 pound of blueberries that will be gone in one day...by just me eating them? I cringy at the cost if I had a family to feed! It wasn't so bad back in the 80/90's when I raised my kids. Today.. I don't know how they do it especially since coupons have taken such a drastic dive into the pit of "Hardly Worth It".

      Delete
  10. Great stock up trip!
    Life is so uncertain now, that I want to try stocking up on food! We don't have Smith's, but we do have Kroger, so I bought 10 cans of kidney beans and 10 cans of tomatoes for .50 each this week. It's a start anyway, and my family loves chili in the winter.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Those are a great start, Kathy. Canned beans and tomatoes of all kinds are one of the things that I like to have a lot of before winter. I use so much of them in winter cooking. Of course now, two pounds of lean ground beef for a big pot of chili cost more than steak used to cost. I'll be glad when things have had time to cycle back around from better weather and herds are larger. Fortunately we like vegetarian chili, too.

      Delete
    2. Thanks Paula!
      Everything seems more expensive these days, so I'm going to try to stock up some when things are cheaper. As for chili, I just use one pound of ground beef and add a couple of cans of beans and tomatoes to make it stretch further. :D
      Some people are predicting a bad winter for my area, if you go by the fogs in August = the snows in winter.

      Delete
    3. Fortunately, we like both beans and tomatoes in the chili. I like Williams chili seasoning and the recipe is for two pounds of meat, with one can each of beans and tomatoes. I add two cans of tomatoes, 1 can of dark kidney beans and 1 can pinto beans, plus a little extra chili powder and a huge onion. Sometimes a can of Rotel, too. It still seems very meaty and I could use less meat if I had to. This makes plenty for two meals, with a little over to have on baked potatoes or something for a third meal.

      Delete
    4. Fortunately we like both beans and tomatoes in chili. I like to use Williams seasoning, whose recipe calls for two cans of meat, onion, and one can each of beans and tomatoes. I use two of each, plus sometimes a can of Rotel. It still seems pretty meaty and I could use less meat if I had to. I add a little extra chili powder to make up for the extra ingredients. There are two of us, but my husband always has two servings. This makes enough for two meals, plus a little left over to have over baked potatoes or chili dogs for a third meal.

      Delete
  11. Two POUNDS of meat......sigh.......

    ReplyDelete

Blissful and Domestic is a place for inspiration and encouragement. Please remember that when commenting. I read all comments and am thankful for them :)

All comments are moderated. Your comment will appear soon. ;)

I reply to all comments in the comment section, so check back for answers to your questions. You can also email me at blissful_and_domestic@yahoo.com :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...